SSS

Sık Sorulan Sorular 

Ne zaman psikoloğa gidilmelidir?

Psikolojik etkenlere bağlı yaşanan fiziksel şikayetler, iş ve eğitim hayatında, aile ve diğer kişilerle ilişkilerde yaşanan olumsuz durumlar, gelişim dönemine özgü sorunlar, bazı alışkanlıkların ya da davranışların değişimi ve hayatın normal akışını aksatan, kişinin başetmekte zorlandığı yoğun duygu ve düşüncelere yönelik psikolojik destek alınabilir.

Bununla birlikte artık pek çok kişi sadece kendisini daha iyi tanımak, duygu, düşünce ve davranışlarına yönelik farkındalık kazanmak, yaşamsal sorunlarla başetme becerilerini geliştirmek, hayatı için doğru kararlar alabilmek için psikoloğa gitmektedir. Psikoloğa gitmeye yönelik motivasyonunuz terapi sürecinin etkililiği için oldukça önemli bir unsurdur.

 Psikoterapide ilk görüşme nasıldır?

Gençler ve yetişkinlerle yapılan ilk görüşmede psikoloğunuz sizi tanımaya ve psikoterapiye gelme nedeninizi ve beklentilerinizi anlamaya çalışır. Bu doğrultuda sizi anlamaya yönelik sorular sorar ve size kendi çalışma yöntemi hakkında bilgi verir. İlk görüşme sonunda danışan ve terapist görüşmelere devam etme kararı alırlarsa haftanın belirli bir günü ve saati tekrar görüşmek üzere randevulaşır ve ilk görüşme sonlandırılır.

Çocuk psikoterapisi için uzmanların farklı çalışma yöntemleri olmakla birlikte başvuru nedeni ve çocuğun yaşına bağlı olarak ilk görüşmeye genellikle anne ve babanın çocuksuz gelmesi tercih edilir. Terapist anne ve babadan çocuğun gelişim öyküsü ve yaşanan probleme yönelik ayrıntılı bilgi alır. İlk görüşme sonunda terapist çalışma yöntemi ve bir sonraki seans gelirken çocuğa söylemeleri gerekenler konusunda aileyi bilgilendirir ve tekrar görüşmek üzere randevulaşılarak görüşme sonlandırılır.

 Psikoterapi seansları ne kadar sürmektedir?

Psikoterapi seansları 50 dakikadır. Seanslar problemin niteliğine göre haftada bir ya da iki kere olarak düzenlenir. Sürecin ne kadar süreceği ise probleme ve kişiye bağlı olarak, terapist ve danışanın ortak kararı ile belirlenir.

Randevu alınan seansın iptal prosedürü nedir?

Randevu alınan seansa gelememe durumunda, en az 24 saat öncesinden seansınızı iptal etmeniz beklenmektedir. Aksi halde, geçerli bir neden bulunmaksızın gelinmeyen seansların ücreti talep edilebilir.

Anlatılanlar gizli kalır mı?

Psikoterapinin en önemli etik kurallarından biri gizliliktir. Terapist, gerek terapi süreci boyunca gerekse sonrasında, hizmet verdiği kişiden edindiği bilgileri gizli tutmakla yükümlüdür. Terapist terapi sürecinin başlangıcında gizlilikle ilgili sınırlar ve istisnai durumlarla ilgili danışanı bilgilendirir.

18 yaş altındaki gençler ve çocuklarla yürütülen psikoterapi süreçlerinde de gizlilik esastır. Özellikle aileler çoğu zaman terapi süreci ile ilgili bilgi almak isterler. İstisnai durumlar haricinde, 18 yaş üstü danışanlar ile ilgili bilgi verilmez. 18 yaş altındaki danışanlar için ise çocuğun veya ergenin paylaşmak istemediği konulara hassasiyet gösterilerek ailelere terapi süreci ile ilgili genel ve kısıtlı bilgi verilebilir.

Gizlilik ilkesi şu durumlarda geçerli değildir ve psikolog bu noktada gerekli mercilere haber vermekle yükümlüdür:

  • Kişi kendisine veya bir başkasına zarar vermiş ve/veya vermeyi planlıyorsa,
  • 18 yaş altı çocuk veya ergenlerin, cezai ehliyeti olmayan yaşlı veya engelli kişilerin kötüye kullanımları söz konusuysa,
  • Danışan ile ilgili değerlendirme için terapistin görüşünü talep eden bir mahkeme emri varsa.

 

Randevu ve sorularınız için iletişim sayfasındaki telefon numaralarından ulaşabilir ya da iletişim formunu doldurarak mesajınızı iletebilirsiniz.